La Manche jedním dechem

Bude Mariya Krestyanska historicky první Ukrajinka, která přeplave kanál La Manche? GUMOTEX chce být u toho a její snahu podporuje poskytnutím vybavení pro její trénink. Přeplavba English Channel patří k nejnáročnějším přeplavbám na světě. Proč?

 Maria trénuje

Teplota vody se zde pohybuje mezi mrazivými 13 a 16 stupni. Mariya na sobě tvrdě pracuje a snaží se perfektně připravit nejen po stránce fyzické, ale i psychické. „Nebojím se. Ale bude to náročné. Vím, že to bude náročné,“ říká s odhodláním v hlase Mariya v rozhovoru na svém YouTube kanále.

S nadhledem

Jako malou ji rodiče do žádného sportu nenutili. Maminka jednou nadhodila, jestli by nechtěla začít plavat nebo dělat gymnastiku. Mariy se myšlenka líbila, a tak ve svých pěti letech začala s oběma sporty. A vydrželo jí to až dosud. V posledních letech se Mariya věnuje i outdoorovým sportům jako je cyklistika nebo triatlon. Maminka však radost z přeplavby nemá. Mariya se směje: „Bojí se o mě, ale nemůže s tím nic dělat, a tak mě podporuje svým vlastním způsobem.“

Plave

Jak Mariy přeplavba anglického kanálu napadla? „Chtěla jsem se postavit nějaké plavecké výzvě, ale neměla jsem představu jaké.  Celou věc jsem probírala se svými kamarády a přišla jsem na to, že by touto výzvou mohl být právě La Manche,“ popisuje Mariya. „Trénuju jak v bazénech, tak na jezerech i na moři. Letos v květnu jsem byla se svým týmem na desetidenním soustředění na Mallorce,“ dodává.

Trénink na Mallorce

Na konci 19. století, kdy La Manche pokořil první muž, byla vytvořena pravidla, které zde musí každý plavec respektovat: přeplavba je možná pouze v plavkách (nikoliv neoprenu), plaveckých brýlích a s bezpečnostní lodí, která plavce po celou dobu doprovází. Plavec se lodi nesmí dotknout. Jakmile se tak stane, je diskvalifikován.

Pauza

Mariyn velký den přijde mezi 29. červencem a 6. srpnem. Vybrat si může jakýkoliv den v tomto týdnu v závislosti na podmínkách. I čas startu si může zvolit sama: je jen na ní, zda vyrazí v noci nebo ve dne, za přílivu či odlivu.

Celková vzdálenost činí 35 kilometrů. Někdy to však může být kilometrů 40, 50 i 60. Záleží na počasí. Často se stává, že výzvu k smrti vyčerpaný plavec vzdá pouhý kilometr před francouzskou pevninou. Doufejme, že to nebude Mariin případ. Celý GUMOTEX tým Mariy drží palce!

Vyčerpání nebo relax?

Text: Barbora Robková

Galerie obrázků

  • 3a.jpg
  • 6a.jpg
  • 1a.jpg
  • 4a.jpg
  • 2a.jpg

Opravy lodí

Stáhněte si

Přihlášení