KAUČUK – přírodní poklad z džungle

Pokud jste zavítali na naše webové stránky, tak budete zřejmě minimálně fanouškem pádlovacích sportů a nafukovací lodě pro vás budou známým produktem. Málokdo už ale ví, že společnost GUMOTEX vyrábí své čluny z materiálů, které si sama vyrobí a které nejsou vyrobeny na bázi PVC, ale z přírodního či syntetického kaučuku.

Pokud jste zavítali na naše webové stránky, tak budete zřejmě minimálně fanouškem pádlovacích sportů a nafukovací lodě pro vás budou známým produktem. Málokdo už ale ví, že společnost GUMOTEX vyrábí své čluny z materiálů, které si sama vyrobí a které nejsou vyrobeny na bázi PVC, ale z přírodního či syntetického kaučuku.

Kaučuk je polymerní materiál přírodního nebo syntetického původu, který se vyznačuje velkou pružností, tedy schopností se účinkem vnější síly výrazně deformovat a poté opět zaujmout původní tvar. Je to tedy tzv. elastomer. 

Přírodní kaučuk se získává z tropického stromu kaučukovníku brazilského (Hevea brasiliensis), kdy se nařezáváním jeho kůry získává surový latex a následně se z něj srážením a dalšími úpravami vyrábí kaučuk.

Těžba přírodního kaučuku.

Těžba přírodního kaučuku.

Syntetický kaučuk se vyrábí chemickou reakcí některých nenasycených uhlovodíků a může mít různé složení. Z kaučuků na bázi uhlovodíků se pryž vyrábí přídavkem plniv, antioxidantů, vulkanizačních činidel a následnou vulkanizací (chemická reakce, při které dochází k zesíťování syntetických molekul nebo přírodních kaučuků, čímž získávají větší pružnost).

Výroba a měření kaučukové směsi. 

Výroba a měření kaučukové směsi.

Historie kaučuku v Evropě je opravdu dlouhá. Přírodní kaučuk byl v Evropě znám zhruba od poloviny 18. století. Kaučukovníky se pro jeho produkci pěstovaly až do druhé poloviny 19. století jen v Jižní Americe, později i v Jihovýchodní Asii. Rozhodující pro širší využití přírodního (a posléze i syntetického kaučuku) byl vynález vulkanizace, který se obvykle připisuje Američanu Charlesi Goodyearovi a datuje se do roku 1844. Prvními synteticky připravenými kaučuky byl polyisopren (1909 v Německu) a polybutadien (1910 v Rusku). Významný byl i vynález butadien-styrenového kaučuku, který učinili němečtí chemici v roce 1935.

  

V portfoliu GUMOTEXU jsme mohli v minulém století najít také hračky a lehátka.

Ve společnosti GUMOTEX, jak už napovídá její jméno, jde v prvé řadě o přeměnu těchto, obyčejných materiálů, v neobyčejné výrobky. Za svoji dlouhou historii má GUMOTEX, akciová společnost opravdu široké portfolio, počínaje pogumovanými oděvy a gumovými hračkami konče. Nejdůležitějším benefitem společnosti je však to, že dokáže z kaučuku na míru zákazníkovi vyrobit materiál podle jeho potřeb a požadavků, a to díky svému vlastnímu vývoji a laboratornímu výzkumu.

  

Laboratoře pro testování nových směsí a jejich kvality.

Nejznámějším výrobkem společnosti GUMOTEX jsou určitě právě již zmiňované nafukovací čluny. Vlastní materiál, který si ve společnosti pro výrobu člunů vyvinuli a který se skládá z vysokopevnostní tkaniny a z oboustranného nánosu jak přírodního, tak syntetického kaučuku se jmenuje NITRILON®.

Čluny vyrobené u nás se vyznačují několika hlavními benefity, za které vděčíme především právě kaučuku.

 1.        Životnost – na rozdíl od PVC, z něhož je vyráběna většina konkurenčních výrobků, si náš materiál udržuje po velmi dlouhou dobu pružnost a nepraská. Tudíž si nekupujete člun na dvě sezóny, ale na dlouhou řádku let. 
 1.        Sbalitelnost a lehkost – i když si většina z nás představí pod něčím odolným spíše masivní a těžkopádný výrobek, není tomu tak. Čluny GUMOTEX jsou velmi skladné i lehké. Když si je hodíte na záda do cestovního vaku, tak s nimi můžete vyrazit doslova kamkoliv
 1.        Odolnost proti povětrnostním vlivům – stalo se vám, že jste svůj člun z PVC či nafukovací bazén zapomněli po sezóně schovat před prvním mrazem a ten vám vše zničil? S našimi čluny si můžete vyrazit i na Antarktidu, kde už pomáhají ve výzkumech na České vědecké výzkumné stanici Johanna Gregora Mendela. Naše čluny vydrží až teplotu -40°. 
 1.        Ekologie – V dnešní době se lidstvo konečně zamyslelo nad svým chováním k přírodě a každý se snaží přispět svou troškou k její ochraně (třeba tříděním odpadu). Obrovskou zátěží je velice rozšířené používání materiálu PVC pro výrobu široké škály produktů, včetně většiny člunů. Z PVC výrobků se často uvolňují ftaláty a při spalování jedovaté dioxiny, což jsou látky pro lidský organismus toxické. Právě proto jsou v této době vysoce ceněny nafukovací čluny GUMOTEX, protože použitý materiál NITRILON® pro jejich výrobu, není vyráběn z PVC.

 

Díky své sbalitelnosti a lehkosti jsou lodě GUMOTEX ideální volbou pro cestování.

Čluny GUMOTEX sčítají ještě mnoho dalších benefitů, které nejsou dál jen dílem kvalitního materiálu, ale můžou za ně letité zkušenosti, inovace a hlavně lidé, kteří čluny vyrábí z velké části vlastníma rukama již více než 60 let! Ale o těch třeba příště.

Text: Magdalena Zhánělová

Foto: Archiv Gumotex

Galerie obrázků

 • d728970-20170324-edit.jpg
 • d728976-20170324-edit.jpg
 • 20160415123943.jpg
 • 20160418152940-1-.jpg
 • snimek-obrazovky-2017-04-13-v-c2-a03.50.08.png
 • slovensko-hocek-2222.jpg
 • slovensko-hocek-2270.jpg
 • d728694-20170323-edit.jpg

Opravy lodí

Stáhněte si

Přihlášení